Digitalizacija pisne kulturne dediščine

Po zaprtju evangeličanske cerkve sv. Ivana v Bethlehemu v Pensilvaniji  leta 2023, ki so jo zgradili prekmurski izseljenci na začetku 20. stoletja, smo v letošnjem letu skupaj z drugim gradivom prejeli tudi nekaj posameznih izvodov tednika Slovenske novine, ki so tudi edini znani izvodi. Ti prejeti izvodi pa so v precej slabem stanju, zato smo pristopili k digitalizaciji, da jih ohranimo, preden se stanje v fizični obliki še poslabša.  Nenazadnje je izseljenska kulturna dediščina izjemna dragocenost, ki bogati narodno identiteto in pomembno zapolnjuje del nacionalne kulturne dediščine.

Izseljenski časopisi so izhajali med leti 1916 in 1954 in ti so svoje bralce informirali o gospodarskem  političnem, cerkvenem in kulturnem življenju v novi domovini kot tudi iz starih krajev, kamor so prav tako prihajali, da so bili sorodniki izseljencev in ostali seznanjeni z življenjem prekmurskih in porabskih izseljencev v Ameriki. Prekmurskim in porabskim evangeličanskim izseljencem v ZDA je bil poleg tednika Amerikanszki Szlovencov glász (1921-1954) namenjen tudi tednik SZLOBODNA REICS, ki je izhajal vsak petek od leta 1916 do 1930, od leta 1929 s podnaslovom Slovenske novine, kar je po nekaj številkah postal tudi glavni in edini naslov, a je kmalu prenehal izhajati. Zapisani v prekmurščini so ohranjali slovensko narodno zavest v novi domovini in obenem vez s staro domovino. Kljub temu, da imamo le nekaj izvodov tega časopisa, je zaradi redkosti in vloge (informativne, izobraževalne, ohranjanje slovenskega jezika in slovenstva), ki jo je imel, izjemnega pomena in vrednosti.

O časopisu SZLOBODNA REICS – FREE WORD (1916 – 1928). Podnaslov: Windish Americanization Organ. The Oldest Windish paper published in the United States
               
 SZLOVENSZKE NOVINE (1929-1930). Podnaslov: Windish News

Tednik Szlobodna reics (kasneje Szlovenske novine) je bil namenjen prekmurskim in porabskim evangeličanskim izseljencem v ZDA. V formatu 53×41 cm je izhajal v Bethlehemu, urejal in izdajal ga je Peter L. Kardoš. Med leti 1917 – 1919 tednik zaradi urednikove vojaščine ni izhajal, po vrnitvi pa je Kardoš skupaj z enajstimi rojaki  ustanovil Slovensko izdajateljsko družbo, ki je znova začela izdajati Szlobodno reics. Po Kardoševi smrti leta 1928 sta izdajanje časopisa s podnaslovom Slovenske novine prevzela dva rojaka, a je po dveh letih prenehal izhajati. Na podlagi izvodov, ki smo jih pridobili, lahko spremljamo postopno spremembo naslova, v začetku leta 1929 še z dvema, starim in novim, v maju pa je prevladal novi naslov Szlovenszke novine. V okviru projektaje bilo digitaliziranih 18 številk (17 iz leta 1929 in 1 iz leta 1930).

Projekt je sofinancirala Zavarovalnica Triglav d.d., kjer so prepoznali pomen projekta, za kar se iskreno zahvaljujemo.